Opony

Rolling on

Śledzenie produkcji i Zapobieganie Błędom

Jeden niewłaściwy składnik użyty, w początkowym etapie produkcji opon, może mieć wpływ na szeroką gamę produktów końcowych.

Korzyści

  • Zautomatyzowany zapobieganie powstawania błędów operatora
  • Monitorowanie i sterowanie produkcją w czasie rzeczywistym
  • Precyzyjna wykrywalność i identyfikowalność w procesie produkcji

Wyzwanie dla klienta

Produkcja opon jest złożonym procesem, w którym nieprzetworzone materiały takie jak guma, węgiel oraz inne dodatkowe składniki chemiczne zostają ze sobą zmieszane i związane w procesie wulkanizacji.

Wprowadzenie jednoznacznej identyfikowalności poszczególnych etapów procesu wytwórczego pozwoliło firmie Nokian Tyres uzyskać, w prosty sposób dostęp do  histori produkcji każdej opony oraz składników z których została wykonana. Standardowy, ręczny proces kontroli powodował powstawanie wielu błędów, był niedokładny i działał zbyt wolno.   

Surowce i składniki wykorzystywane przy produkcji opon, pomimo swojej różnorodności, są do siebie bardzo podobne a przez to trudne do rozróżnienia. Wskutek ludzkiego błędu do produkcji może trafić niewłaściwy składnik, wpływając na jakość szerokiej gamy produktów końcowych. Niedokładność procesu ręcznego wymusza powstanie dużego marginesu bezpieczeństwa związanego z wycofaniem złej partii. 

Rozwiązanie Turck Vilant Systems 

Vilant, we współpracy z firmami partnerskimi Confidex oraz  Impinj, wdrożył w Nokian Tyres rozwiązanie RFID, dające pełną kontrolę w zarządzaniu danymi procesowymi, dzięki czemu eliminowana jest przyczyna powstawania błędów produkcyjnych, w milionach wytwarzanych sztuk rocznie. System monitoruje cały proces, począwszy od przygotowania surowców, przez fazę wytwarzania komponentów, na produkcji gotowych opon kończąc.

Na terenie fabryki, w kluczowych miejscach dla toru produkcyjnego, rozmieszczono setki punktów kontrolnych (RFID), których zadaniem jest śledzenie komponentów. Partia może zostać wstrzymana z poziomu systemu nadrzędnego, a jeżeli pracownik spróbuje pomimo to kontynuować produkcję program niezwłocznie ostrzeże go błędzie. Oprogramowanie Vilant zapewnia połączenie informacji o surowcach, komponentach i oponach. 

Oprogramowanie Vilant zbiera i przechowuje, w centralnym repozytorium, dane z ponad 100 milionów operacji rocznie. Program zapewnia możliwość generowania raportów przedstawiających dane dotyczące każdej pojedynczej opony, użytego komponentu, surowca, maszyny, itp.

Użyte rozwiązanie pozwala na 

  • Automatyczne i dokładne śledzenie procesu produkcji opon w czasie rzeczywistym
  • Eliminację błędów związanych z użyciem nieodpowiednich składników do produkcji
  • Monitorowanie i sterowanie produkcją w czasie rzeczywistym
Opony
Nokian Passenger Car Tyres

Produkuje letnie i zimowe opony do samochodów osobowych, dostawczych oraz SUVów. Głównym produktem są zimowe opony z kolcami i bez kolców oraz opony do samochodów typu SUV. Jest to najbardziej popularny i najszybciej rozwijający się segment, w branży oponiarskiej.

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole