Metro

RFID lokalizuje wagony metra w czasie rzeczywistym

125 milionów pasażerów korzysta z dobrze zarządzanej floty metra w Helsinkach.

System Turck Vilant zlicza liczbę przejechanych kilometrów, zarówno w ciągu jednego dnia, jak i całkowitą wartość dla danego wagonu metra. Lokalizacja metra w czasie rzeczywistym jest udostępniana aplikacjom zewnętrznym.

Korzyści

  • Rzeczywisty czas identyfikacji wagonów
  • Na życzenie dane położenia dostępne dla aplikacji zewnętrznych
  • Dzienne zliczanie przejechanych kilometrów dla każdego wagonu

Wymagania klienta

Priorytetem HKL – Operatora Helsińskiego Metra była poprawa dokładności pozycjonowania pociągów metra, ponieważ jakość istniejącego systemu pozycjonowania opartego o technologię WLAN nie była już wystarczająca.

Dodatkowymi wymaganiami dla systemu było raportowanie, dotyczące składu i kierunku jazdy pociągu, a także dzienny i całkowity przebieg.

Rozwiązanie Turck Vilant Systems

HKL testowało pasywny system lokalizacji oparty na Vilant RFID Gen2 w warunkach letnich oraz zimowych. Zwłaszcza warunki zimowe spowodowały dodatkowe wyzwania dla tego typu rozwiązania, a także lokalizacji etykiet RFID. Po podsumowaniu pilotażowego programu ustalono, że etykiety RFID na podkładach kolejowych powinny być solidne i takie, aby umożliwiały odczytanie ich spod warstwy śniegu i lodu oraz aby anteny RFID były wytrzymałe i bezpiecznie zamocowane do podwozia pociągu.

wagon metra
RFID reader installation under metro train

Po sukcesie pilotażowego programu HKL zadecydowano o wdrożeniu systemu Vilant we wszystkich pociągach, jak również na całej długości linii metra w Helsinkach i na torach konserwacyjnych w zajezdni.

System składa się z czytnika Vilant RFID znajdującego się na pociągu oraz wbudowanego w silnik oprogramowania czytników Vilant RFID. Etykiety RFID zostały zainstalowane co 50 metrów, na podkładach sieci kolejowych. Serwer Vilant służy do przechowywania danych, zarządzania flotą oraz do przeliczania dziennego i całościowego dystansu przebytego przez każdy wagon. Zlokalizowanie rzeczywistej pozycji wagonów metra jest dostępne poprzez publiczny interfejs przeznaczony dla mobilnych aplikacji użytkowników. Dzięki temu kreowane są nowe sposoby planowania i śledzenia przejazdów publicznego transportu.

Vilant to ponad 15 lat doświadczenia w RFID i co istotne, jeden z wiodących dostawców systemów RFID w Europie. Vilant zapewnia wytrzymałe, inteligentne i innowacyjne rozwiązania „pod klucz” dla dostawców infrastruktury kolejowej i operatorów pociągów w oparciu o technologię RFID Gen2.

W skład rozwiązania RFID weszło:

  • Blisko 200 lad i skrzynek na zwrot kluczy na bieżąco informujących o statusie wypożyczonych pojazdów i ich lokalizacji w 10 krajach na świecie
  • Zainstalowano 70 drukarek do etykiet RFID do w celu tworzenia i wydruku etykiet UHF RFID przy stanowiskach rejestracji i wynajmu aut
  • 150 000 pojazdów rocznie zostaje oznaczonych etykietami UHF RFID
  • Integracja danych z etykiet RFID z oprogramowaniem ERP Sixt
  • Menedżer urządzeń Vilant, który kontroluje i monitoruje wszystkie czytniki RFID Turck Vilant Systems na całym świecie

Metro

HKL jest operatorem metra w regionie Helsinek, jego dochód netto w 2013 roku wyniósł 31,8 milionów euro. Metro jest obecnie ważnym środkiem transportu w rejonie Helsinek i przewozi rocznie 62 miliony pasażerów.

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole