Ciężarówka ahlsell

Paczki we właściwym miejscu

5,5 miliona paczek rocznie bezpiecznie dostarczonych dzięki wysokiej specjalizacji

Liczba popełnianych przy dostawie błędów znacząco spadła, co oznacza wzrost zadowolenia naszych klientów – powiedział Daniel Johansson, dyrektor ds. Logistyki, Ahlsell

Korzyści

  • Błędy dostawy wyeliminowano praktycznie do zera
  • Ograniczenie kosztów reklamacji
  • Lepsza przejrzystość działań

Wymagania klienta

W Szwecji firma Ahlsell dostarcza każdego roku 5,5 miliona paczek. Główny nacisk Firma Ahlsell zawsze kładzie na precyzję, punktualność i wydajność w procesie logistyki. Wobec tych wyzwań Firma Ahlsell potrzebowała rozwiązania systemowego, które pomogłoby jej śledzić trasy przesyłek oraz wykorzystywać automatyczną kontrolę załadunku. Poprzednie rozwiązanie wykorzystujące kody kreskowe stosowane w logistyce Ahlsell było powolne i nie zapewniało wystarczającej kontroli w przypadku dużej liczby przesyłek. W rezultacie firma zaczęła szukać bardziej zaawansowanego rozwiązania, które sprawdziłoby się przy dużej liczbie przesyłek i pozwoliłoby na dalszą automatyzację procesów logistycznych.

magazyn

Rozwiązanie Turck Vilant Systems

Po wieloletnim okresie stosowania wewnętrznych rozwiązań firmy, Ahlsell spróbowała nowych wyzwań, podjęto decyzję o wdrożeniu zewnętrznego systemu logistyki. Nowa technologia została dostarczona przez firmę Vilant wraz z sprzętem, oprogramowaniem i instalacją. System zapewnił automatyzację procesów, wydajność jak również umożliwił dostarczanie dużej liczby paczek w kontrolowany sposób.

Obecnie w firmie Ahlsell, każdy plastikowy pojemnik i każdy regał, jest oznaczony odpowiednią, solidną etykietą UHF RFID. Etykiety przymocowane są do transportowanego ładunku i zawierają identyfikator aktywów opracowany przez system GS1 zwany także GRAI (Globalna Kontrola Identyfikacja Aktywów), który pozwala na zidentyfikowanie każdego załadowanego pojemnika oraz ułatwia śledzenie przesyłki na każdym etapie.

Bramy załadunkowe zostały wyposażone w anteny i czytniki RFID, co pozwala na zbieranie danych i weryfikację etykiet na przygotowanych do transportu ładunkach. System działa w oparciu o oprogramowanie Turck Vilant. Takie rozwiązanie umożliwia kontrolę automatycznego załadunku poprzez identyfikację wszystkich wysyłanych pojemników oraz ich planowaną lokalizację. Czy nieprawidłowo załadowany pojemnik może przejechać przez bramę RFID? Nie, w takiej sytuacji system aktywuje głośny alarm dźwiękowy, aby zapobiec nieprawidłowej wysyłce, co generowałoby dodatkowe koszty dla firmy.

cargo
Brama RFID w centrum dystrybucyjnym Ahlsell

Oznaczenia na bramach informują kierowców samochodów o planowanym automatycznym załadunku każdego transportu.

Korzyści wynikające z działania systemu są znaczące. W roku poprzedzającym wdrożenie RFID firma Ahlsell wysłała 110 skrzynek (z paczkami do kilku swoich klientów), z powodu omyłek, w niewłaściwe miejsca. Od czasu wdrożenia systemu RFID wystąpiła tylko jedna błędna wysyłka. Obecnie firma wie dokładnie, jak długo każda przesyłka pozostawała poza magazynem, a jeśli nie wróci na czas, przewoźnicy muszą ją wymienić.

Rozwiązanie działa bardzo dobrze i szacujemy, że nowy system zwróci się w czasie krótszym niż rok – mówi Daniel Johansson, dyrektor ds. Logistyki w Ahlsell. – Liczba błędów istotnie zmalała, co oznacza wzrost zadowolenia naszych klientów, a my tracimy mniej czasu na rozwiązywanie problemów. Ponadto nie gubimy transportowanych ładunków, więc nie musimy kupować tylu nowych jak do tej pory.

Sklep

Ahlsell jest wiodącą na rynku i szybko rozwijającą się skandynawską firmą handlową, zajmującą się sprzedażą urządzeń, narzędzi i maszyn. Firma oferuje szeroką gamę produktów oraz usług serwisowych dla profesjonalnych wykonawców w segmentach ogrzewania, hydrauliki, elektronarzędzi, chłodnictwa. Firma zatrudnia 4,500 pracowników, w 250 lokalizacjach, na terenie 6 krajów. Roczne obroty firmy to około 2.5 miliarda Euro.

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole