turck vilant

W jaki sposób zoptymalizować pracę magazynu?

Zadaniem każdego magazynu jest przechowywanie jak największej ilości towaru, na jak najmniejszej przestrzeni oraz sprawne przyjmowanie i wydawanie go. W zależności od wielkości, branży i rodzaju przechowywanych dóbr, każdy magazyn będzie miał inną specyfikę działania. Istnieją jednak dwa systemy, które można wdrożyć w praktycznie każdym magazynie i które połączone ogromnie usprawniają jego pracę.

System WMS

Oprogramowanie WMS (Warehouse Management Software) to narzędzie informatyczne, używane do zarządzania, kontroli, optymalizacji procesów przebiegających w magazynie. Pozwala na kontrolowanie przyjęć i wydań towaru od i do różnych dostawców. Umożliwia optymalizację lokalizacji, automatycznie zarządzając miejscami składowania przedmiotów.  Pozwala na optymalizowanie ścieżek rozkładania i zbierania towaru w celu kompletacji zleconych zamówień. Dzięki niemu możemy też na bieżąco śledzić położenie i ilość magazynowych przedmiotów.

System RFID

Większość systemów WMS identyfikuje produkty za pomocą kodów kreskowych. System RFID (ang. Radio Frequency Identification) w dużym uproszczeniu polega na zastąpieniu kodów kreskowych małymi tagami. Są to niewielkie elektroniczne urządzenia, które umieszczane są na magazynowanych obiektach i działają jak graficzny kod kreskowy (który może być dodatkowo na nich nadrukowany), pozwalając systemowi identyfikować przedmiot. Główną zaletą systemu RFID jest to, że jest on radiowy, więc odczyt nie wymaga bezpośredniego skanowania. Rozmieszczone w tym systemie anteny pozwalają na bieżąco śledzić ruch towaru na magazynie, eliminują konieczność inwentaryzowania i sprawdzania stanów. Anteny umieszczone przy wyjściach z magazynu zwiększają jego bezpieczeństwo i zapobiegają omyłkowemu wydaniu złego towaru, redukując pomyłki prawie do zera.

O ile systemy WMS są w branży powszechnie znane, o tyle systemy RFID coraz bardziej zyskują na popularności. Pozwalają one wspaniale uzupełnić działanie WMS automatyzując, eliminując ogrom ludzkich pomyłek i dając bieżące zobrazowanie sytuacji.

Jeśli udało się nam wzbudzić zainteresowanie systemem RFID, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole