turck vilant

Poznaj historię technologii RFID

RFID to skrót od nazwy Radio Frequency Information, czyli identyfikacja za pomocą fal radiowych. System RFID polega na umieszczeniu na towarach specjalnych chipów będących odbiornikami i nadajnikami fal radiowych. Za pomocą anten i czytników pozwalają one na bieżąco śledzić przemieszczanie się towaru. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przedstawiamy historię technologii RFID.

Jakie są początki historii technologii RFID?

Początki technologii RFID  sięgają lat 40 XX wieku, kiedy to pierwsze próby wykorzystania radiowych fal do przesyłania informacji zostały przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Pierwotnie technologia RFID była stosowana w systemach identyfikacji zwierząt, w których tagi były umieszczane na ich ciele i służyły do szybkiej identyfikacji. Później zastosowanie tej technologii rozszerzyło się na wiele innych dziedzin, w tym na logistykę, przemysł, handel oraz systemy płatnicze. W latach 80 i 90 nastąpił szybki rozwój technologii RFID. W tamtym okresie tagi RFID stały się mniejsze i tańsze, co umożliwiło ich zastosowanie w szerszym zakresie.

Gdzie obecnie stosuje się system RFID?

Obecnie system identyfikacji za pomocą fal radiowych stosuje się w wielu różnych branżach. RFID powszechnie wykorzystywane jest w logistyce, gdzie umożliwia automatyczne śledzenie przemieszczania się towarów. System RFID, jest też stosowany w magazynach, gdzie eliminuje konieczność przeprowadzania inwentaryzacji i ręcznego zliczania towarów. RFID jest też wykorzystywane w  sklepach bezobsługowych. Rozmieszczone  w sklepie anteny pozwalają na automatyczne podliczanie rachunku i chronią przed kradzieżą produktów. Warto też dodać, że system RFID optymalizuje procesy logistyczne i ogranicza błędy przy pakowaniu towarów.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole