turck vilant

Jakie zalety i wady ma technologia RFID?

Technologia RFID wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji obiektów i osób. Dane zapisywane są na specjalnych znacznikach, czyli niewielkich nośnikach, które mogą przyjmować różne wymiary i kształty. Następnie te informacje są odczytywane za pomocą czytników RFID. Odczyt informacji jest możliwy w odległości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów. System ten znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu m.in. przy automatyzacji procesów produkcyjnych, zarządzaniu dostawami, inwentaryzacjach czy kontrolowaniu dostępu do obiektów. Co przemawia za zastosowaniem technologii RFID? Przyjrzyjmy się jej zaletom i wadom.

Dlaczego warto korzystać z technologii RFID?

Wśród największych zalet technologii RFID wymienić można swobodny odczyt danych bez konieczności bezpośredniego kontaktu z czytnikiem. W przeciwieństwie do kodów kreskowych zapis i odczyt informacji odbywa się bezdotykowo. Identyfikacja jest możliwa nawet wtedy, gdy tag jest schowany wewnątrz przedmiotu. Co więcej, dzięki zastosowaniu technologii RFID można jednocześnie identyfikować kilka nośników w obszarze działania anteny. Atutem jest również możliwość gromadzenia dużej ilości danych na znacznikach. Tagi można też w każdej chwili edytować, dzięki czemu za pomocą jednego znacznika można wielokrotnie oznaczać różne przedmioty. W porównaniu do kodów kreskowych znaczniki RFID są też o wiele trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia.

Czy technologia RFID ma wady?

Technologia RFID wpływa na optymalizację procesów przemysłowych oraz usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstw. Tym, co można uznać za jej wadę, jest wysoki koszt wdrożenia technologii, zwłaszcza w porównaniu z zastosowaniem systemu kodów kresowych. Ograniczeniem jest także konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia przy budowie i uruchamianiu efektywnego systemu RFID. Przy wdrażaniu technologii niezbędna okazuje się współpraca z profesjonalistami. Klienci naszej firmy Turck Vilant Systems mogą liczyć na wsparcie zarówno przy projektowaniu systemu, doborze sprzętu i oprogramowania, jak i jego wdrażaniu oraz integracji z innymi systemami. W każdej chwili mogą też skorzystać z naszych usług serwisowych.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole