turck vilant

Jakie są rodzaje znaczników RFID?

Wielu naszych klientów zastanawia się w dokładnie, w jaki sposób tagi RFID komunikują się z antenami. Dlatego w tym artykule opiszemy trzy rodzaje tagów RFID dostępne na rynku oraz to, w jaki każdy z nich komunikuje się z anteną.

Tagi aktywne

Tag aktywny posiada swoje własne źródło zasilania. Energia pochodząca z baterii zasiala antenę i układ mikroprocesorowy, pozwalając na przechowywanie dużej ilości informacji oraz duży zasięg, siągający nawet stu metrów. Dodatkową zaletą tagów aktywnych jest większa odporność sygnału na zakłócenia, sprawiająca, że tagi będą poprawnie działać nawet w otoczeniu wielu metalowych elementów zakłócających komunikację. Wadą tagów aktywnych jest ograniczony czas działania, wyższa cena i większe rozmiary.

Tagi pasywne

Swoją budową przypominają etykietkę, z anteną składająca się z cienkich metalowych ścieżek ułożonych na podłożu z plastiku lub papieru oraz niewielkim chipem wewnątrz. Nie posiadają one żadnego źródła zasilania. Chip pobiera energię niezbędną do komunikacji z pola magnetycznego anteny. Daje mu to kilka niezaprzeczalnych zalet: jest niewielki, bardzo tani oraz może przechowywać informacje latami. Jego główną wadą jest ograniczony zasięg — zazwyczaj sięgający tylko 10 metrów oraz niewielka ilość informacji, jaką można na nim przechować.

Tagi Semipasywne

Połączenie dwóch powyższych rodzai tagów RFID. Posiadają niewielką baterię, która zasila mikroprocesor, pozwalając na przechowanie większej ilości danych, ale energię niezbędną do komunikacji z anteną, czerpią z pola magnetycznego anteny. Czyni je to opcją pośrednią w porównaniu do tagów aktywnych i pasywnych, zarówno w kwestii zasięgu, żywotności, jak i ceny.

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć jak najlepiej wykorzystać  poszczególna rodzaje tagów w waszych firmach, serdecznie zachęcamy do kontaktu z Truckvialnt!

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole