turck vilant

Jakie rozwiązania z kontrolą dostępu sprawdzają się w obiektach?

W celu zabezpieczenia dostępu do obiektów wykorzystuje się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie systemu RFID. RFID (z angielskiego Radio Frequency Identification) to metoda identyfikacji za pomocą fal radiowych, która umożliwia jednoczesne zapisywanie i odczytywanie danych na odległość. Technologia znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym np. w procesach produkcyjnych, logistyce, magazynowaniu czy właśnie kontroli dostępu. O tym, jak działa kontrola dostępu z wykorzystaniem narzędzi RFID, piszemy w dalszej części artykułu.

Na czym polega kontrola dostępu za pomocą narzędzi RFID?

Kontrola dostępu przy wykorzystaniu systemu RFID polega głównie na zainstalowaniu w odpowiednich miejscach czytników, które ograniczają wejście do obiektów osobom postronnym. Czytniki to urządzenia stacjonarne lub mobilne, które są wyposażone w moduł transmisji radiowej, czyli specjalną antenę. Zadaniem anteny jest wysyłanie i odbieranie sygnałów radiowych. Dzięki instalacji czytników np. przy wejściu do konkretnych pomieszczeń lub stref, dostęp do nich mają wyłącznie osoby, posiadające osobiste identyfikatory dostępu takie jak np. karty zbliżeniowe. Uprawnienia co do nadawania lub odbierania dostępu ma administrator. System kontroli dostępu RFID uniemożliwia zatem przedostawanie się na teren obiektu osobom, które takich uprawnień nie mają.

Technologia RFID działa na zasadzie zbliżenia karty do czytnika. Następnie czytnik sczytuje dane o posiadaczu identyfikatora i w przypadku zgodności z wcześniej wprowadzonymi do systemu danymi, umożliwia otwarcie bramki lub elektrozamka w drzwiach. Dzięki systemowi RFID na bieżąco można pozyskiwać dane o osobach przebywających w obiekcie oraz kontrolować, kto i kiedy do niego wchodzi oraz z niego wychodzi. Taki system pozwala zarządzać ruchem w obiekcie, a ponadto ewidencjonować czas przebywania pracowników na jego terenie. W ten sposób istotnie zwiększa się bezpieczeństwo w magazynach, halach produkcyjnych i zakładach. Ograniczanie dostępu za pomocą narzędzi RFID minimalizuje też ryzyko włamań i kradzieży.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole