turck vilant

Jak znakować towary w sposób efektywny?

W tym wpisie postanowiliśmy opisać i porównać wydajność dwóch sposobów oznakowywania towarów — za pomocą kodów kreskowych i tagów RFID.

Etykiety i Kody kreskowe

Powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu etykiety naklejane na opakowania. Ich działanie jest proste — czytnik optyczny odczytuje szerokość poszczególnych kresek w kodzie, komputer zamienia je na liczbę i sprawdza bazę danych pod kątem towaru, który został no niej przypisany. Jest to tani, sprawdzony i łatwy we wprowadzeniu system, który jednak wymaga ręcznego naklejenia i ręcznego sczytywania i inwentaryzowania towaru.

Tagi RFID

Tagi RFID są niewielkimi urządzeniami elektronicznymi. Przypięte do towaru, odbierają sygnał z anten radiowych rozmieszczonych w magazynie. Dzięki takiej prostej wymianie informacji system RFID jest w stanie ustalić dokładne położenie tagu oraz zidentyfikować towar, do którego jest on przypięty w bazie danych, podobnie jak w wypadku kodu kreskowego.

Zaletą tagów RFID jest możliwość monitorowania na bieżąco położenia towaru w magazynie, fabryce czy transporcie. W przeciwieństwie do etykiet, które wymagają fizycznego podejścia do opakowania i użycia czytnika, tagi są śledzone poprzez anteny radiowe zdalnie i na bieżąco. Tak długo, jak obiekt znajduje się w magazynie, system jest w stanie wskazać jego dokładne położenie, z dokładnością do kilkunastu centymetrów.

Zdecydowanie przyspieszają on też procesy przyjmowania i wydawania towaru — antena umieszczona przy punkcie wchodzenia towaru automatycznie odnotowuje ich wprowadzenie/wyprowadzenie z magazynu.

Jeśli temat tagów i systemu RFID jest dla państwa interesujący, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Turck Vilant Systems. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu systemów RFID, które dopasowujemy indywidualnie do potrzeb klientów.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole