turck vilant

Jak RFID odnajduje się w logistyce?

Nazwa RFID pochodzi od angielskiego Radio Frequency Identification (identyfikacja za pomocą fal radiowych) i doskonale opisuje sedno działania systemu.  System polega on na umieszczeniu na towarach, którymi obraca przedsiębiorstwo chipów będących odbiornikami i nadajnikami fal radiowych (tzw. tagów RFID). Za pomocą anten i czytników rozmieszczonych w obiektach oraz systemu informatycznego, pozwalają one na bieżąco śledzić przemieszczanie się towaru wewnątrz przedsiębiorstwa.

Jak system RFID może pomóc logistyce?

Systemy RFID pomagają logistyce wewnątrz przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwom logistycznym w rozwiązywaniu wielu problemów i eliminacji błędów. Jako przykład można podać:

  • Umożliwienie śledzenia towaru — prawie w czasie rzeczywistym uzyskiwać informacje o przemieszczaniu się towaru i procesach, przez które on przechodzi. Dzięki temu klient może być powiadamiany na bieżąco o losach przesyłki, co skutkuje mniejszą ilością zapytań o towar.
  • Oszczędność czasu w odczycie — w porównaniu do odczytywania kodów kreskowych obecnych dziś powszechnie w logistyce system RFID za pomocą jednej anteny może odczytywać dziesiątki tagów w ciągu sekundy.
  • Brak konieczności ręcznej inwentaryzacji magazynów — jeśli firma oznaczy każdy posiadany na magazynie produkt tagiem, będzie mogła na bieżąco śledzić stan magazynowy i zapomni o ręcznym zliczaniu stanów.
  • Ograniczenie błędów i omyłek — dzięki umieszczeniu anten RFID na każdym etapie przemieszczania się towarów, można śledzić ich drogę i każdorazowo sprawdzać, czy znajdują się w miejscu, w którym powinny. Pozwala to drastycznie ograniczyć ilość pomyłek występujących przy na przykład pakowaniu lub sortowaniu produktów.
  • Zapobieganie kradzieży — wyżej wspomniane anteny, gdy umieścić je przy wyjściach z zakładu pracy służą też jako dodatkowe zabezpieczenie przed wyniesieniem towaru z magazynu przez pracowników lub osoby z zewnątrz.
  • Optymalizacja procesów — dzięki śledzeniu na żywo, system RFID pozwala na identyfikowanie tzw. wąskich gardeł w procesach logistycznych i ich konsekwentne wyeliminowanie.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole