turck vilant

Czym są karty RFID?

Dla usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstw, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz kontroli dostępu do obiektów coraz częściej wykorzystuje się technologię RFID. RFID to system identyfikacji, który zapisuje i odczytuje informacje przy pomocy fal radiowych. Technologia bazuje na kooperacji tagów (znaczników), na których są gromadzone i przetwarzane dane oraz mobilnych lub stacjonarnych czytników, które te dane odczytują. Popularnym elementem systemu RFID są karty. O tym, jaka jest ich rola oraz do czego się je wykorzystuje, piszemy w dalszej części artykułu.

Do czego służą karty RFID?

Znaczniki RFID to niewielkie nośniki, które mogą przyjmować różne formy i kształty. Mogą służyć do identyfikacji zarówno przedmiotów, jak i osób. W przypadku obiektów zastosowanie znajdują np. etykiety RFID, opaski oraz mikrochipy. Do identyfikacji osób z kolei wykorzystuje się karty zbliżeniowe RFID. Karty składają się z układu elektronicznego, który gromadzi i przetwarza dane, anteny służącej do odbierania i przesyłania informacji oraz obudowy. Można podzielić je ze względu na długość fali oraz sposób zasilania. Druga klasyfikacja obejmuje karty:

  • aktywne – mające wewnętrzne źródło zasilania, które w sposób ciągły przekazują sygnały i nie są uzależnione od bliskiej odległości czytnika,
  • pasywne – nie mają wewnętrznego źródła zasilania. Wysyłają sygnały dopiero po zbliżeniu do czytnika,
  • półaktywne – mają baterie, które służą do zasilania chipa, ale samodzielnie nie emitują sygnałów.

Karty umożliwiają bezprzewodowy odczyt informacji przez czytniki. Dzięki indukcji elektromagnetycznej czytniki odbierają dane bez konieczności wsuwania karty do urządzenia. Aby czytnik mógł zdekodować dane, wystarczy przybliżyć do niego znacznik. Obsługa kart RFID jest zatem bardzo prosta i szybka. Ponadto, karty są stosunkowo trwałe i odporne na zniszczenia. Karty RFID najczęściej wykorzystuje się przy realizowaniu płatności bezgotówkowych oraz w systemach kontroli dostępu. Pełnią one funkcję przepustek i identyfikatorów dla pracowników poruszających się po terenie zakładów, magazynów, a także biur czy budynków administracji rządowej.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole