turck vilant

Czym jest technologia RFID?

Chcesz zwiększyć wydajność i efektywność procesów logistycznych lub produkcyjnych w swojej branży? Skorzystaj z możliwości, jakie daje zastosowanie technologii RFID. RFID z angielskiego Radio Frequency Identification oznacza sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych. System składa się z kilku elementów, dzięki którym możliwy jest przesył i odczyt danych na odległość od kilkunastu centymetrów do nawet kilkunastu metrów. Jak dokładnie działa technologia RFID? Sprawdź, na jakich zasadach funkcjonuje, w dalszej części artykułu.

Z jakich elementów składa się system RFID i jak działa?

Technologia RFID bazuje na kooperacji 5 podstawowych elementów: mobilnego lub stacjonarnego czytnika RFID, anteny, tagów (znaczników), okablowania oraz oprogramowania. Zadaniem czytnika jest odczyt informacji z tagów, które umieszcza się na obiektach w podobny sposób, jak kody kreskowe. Dane zawarte w znacznikach są szyfrowane, a często dodatkowo też zabezpieczane hasłem. Oprogramowanie umożliwia jednoczesny odczyt danych z kilku znaczników jednocześnie. Anteny RFID z kolei służą do transmisji informacji, a okablowanie wykorzystuje się do połączenia czytnika z anteną. Integracja czytnika z anteną zwiększa zasięg pola elektromagnetycznego, dzięki czemu informacje mogą być zapisywane i odczytywane z większych odległości, bez konieczności fizycznego kontaktu.

Dlaczego warto zainwestować w technologię RFID?

Systemy RFID znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się je m.in. do zarządzania zasobami materiałowymi w magazynach. Dzięki nim można znacznie przyspieszyć proces inwentaryzacji oraz wyeliminować błędy będące wynikiem działania ludzi. RFID optymalizuje również procesy produkcyjne. W przeciwieństwie do kodów kreskowych odczyt danych za pomocą fal radiowych jest możliwy na odległość. Pojemność znaczników RFID jest również nieporównywalnie większa od kodów kresowych. Oprócz tego technologia RFID pełni istotne funkcje w systemach bezpieczeństwa. Ogranicza dostęp do wybranych lokalizacji i usprawnia zarządzanie ruchem w obiektach. Jej zastosowanie pozwala w łatwy sposób kontrolować też czas pracy pracowników.

Zobacz również

kontakt

Masz pytania? Doradzimy Ci!

+48 77 443 48 19 info@turckvilant.pl

Turck sp. z o.o.

+48 77 443 48 19
+48 660 415 777
INFO@TURCKVILANT.PL

ul. Wrocławska 115
PL 45-836 Opole